תפקידו של נוטריון במערכת המשפט

 

מהו נוטריון

נוטריון הוא עורך דין עם הכשרה משפטית המחזיק בשורה ארוכה של הסמכות. עורך דין עם רישיון רלוונטי מוסמך על פי החוק לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. חתימתו של עורך הדין נחשבת במקרים מסוימים בעיני בית המשפט כאישור למקוריותו של מסמך, או לחילופין כאישור לזהותו של החותם עליו. יש גם מקרים בהם חתימת עורך הדין היא עדות לכך שהמסמך נחתם מרצונו הטוב והחופשי של החותם. מסמכיו מיועדים לשמש כראיה בין כתלי בית המשפט או בפני רשויות אחרות בארץ ובחו”ל.
מהאמור לעיל ניתן להבין את תפקידו של עורך הדין נוטריון במערכת המשפט. בנוסף, על פי החוק הוא רשאי לאשר נכונות העתק של מסמך, לאשר נכונות תרגום ולקבל ולאשר כל תצהיר או הצהרה אחרת. הוא יכול לספק אישור חיים לכך שאדם פלוני חי, לחתום על נכונותה של רשימת מצאי ולערוך העדה של מסמך סחיר. סעיפי אחרים בחוק מסמיכים אותו לאמת הסכם ממון בין בני זוג הנחתם לפני הנישואין ולפי חוק הירושה הוא יכול לאשר עשיית צוואה.

 

תנאים לקבלת רישיון נוטריון

מערכת המשפט מייחסת חשיבות גדולה להכשרת עורכי דין המוסמכים לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. ראשית, עליו להיות אזרח ישראלי וחבר לשכת עורכי הדין עם ניסיון מעשי של 10 שנים לפחות. שנית, עליו להוכיח שלא הורשע בעבר בעבירה שיש עמה קלון, או הושעה מלשכת עורכי הדין. שלישית, עליו לעבור השתלמות מיוחדת הכפופה למגוון רחב של נושאים תיאורטיים ופרקטיים.
עורך דין העומד בתנאים המופיעים לעיל יכול לבקש רישיון מועדה מיוחדת הכפופה לפעילות משרד המשפטים. הועדה מתכנסת פעמיים בשנה, בוחנת את מסמכי המועמד ויכולה להחליט האם הוא ראוי לבצע את התפקיד.

 

כללי אתיקה מקצועית של נוטריון

אי אפשר לדבר על תפקידיו של נוטריון במערכת המשפטית מבלי להזכיר את כללי האתיקה. הכללים להם הוא כפוף מחמירים בהשוואה לכל סוג אחר של עורך דין. מטרת הכללים היא להבטיח שמירה על כבוד המקצוע, נאמנות ללקוחות, איסור פרסום ואישור שידול לקבלת עבודה. כללי האתיקה תורמים גם לשמירה על סודיות מקצועית ולניהול ארכיון עבור שמירת מסמכים לטווח ארוך. הכללים מפרטים כיצד על עורך הדין לנהוג בהפעלת משרד ובאילו תנאים הוא רשאי לעבוד בשותפות, לפרסם את עצמו ולהשיג לקוחות.
משרד המשפטים מפרסם אחת לתקופה מסוימת את מחירון השירותים הניתנים על ידי עורך דין עם הסמכה לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. המחירון משותף למשרדי עורכי דין בכל רחבי הארץ ואסור לגבות מחיר גבוה או נמוך יותר מהמצוין בו. המחירון פועל לטובת השגת אחידות בין שירותים משפטיים וגם כללי האתיקה מתייחסים אליו. את המחירון ניתן לראות באתר האינטרנט של משרד המשפטים וכדאי לבדוק אותו לפני הזמנת שירותים משפטיים מסוימים.

שירותים נוספים

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם מעל גיל 18 (“הממנה”), לקבוע מראש כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו, כאשר הוא לא יוכל לקבל עוד החלטות בעצמו. במסגרת הליך ייפוי הכוח המתמשך, הממנה ...

אישורי נוטריון

נוטריון הוא עורך דין המוסמך, בהתאם לחוק הנוטריונים לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים על פי חוק. חתימתו של נוטריון נתפסת על ידי בית המשפט כאישור למקוריותו של המסמך, לזהותו של החותם עליו ולאישורים ...

אפוסטיל

חותמת אפסוטיל היא חותמת אשר נועדה לייעל את הליך האימות של המסמכים השונים במדינות השונות בעולם. ייסוד השימוש בחותמת האפוסטיל מצוי באמנת האג הבינ"ל משנת 1961, אשר קבעה כי כל מסמך ציבורי יכול להיות מאושר ...

מספרים עלינו

ברצוני להביע את הערכתי והוקרתי על היחס החם ועל השירות האדיב שזכיתי לקבל ממך, כמו בעבר, בפרויקט המשתכנים הגדול ביישוב עץ אפרים, תמיד קיבלנו תודות של ציבור המשתכנים על שבחרנו להפנות אותם לטיפולך בענייני אימות חתימות, והיום היתה לי הזכות להיווכח בכך באופן אישי בפגישתנו פנים מול פנים. אין ספק שאיכות שירות שכזו אינה דבר מובן מאליו ועל כך קבל את הערכתי ותודתי.

דודי בראל, מנכ"ל

עו”ד עבאדי,
בשם צוות המפעל ובעיקר, ג’יני ואני, אנו מאחלים לך שנה אזרחית טובה.
המון הצלחה, בריאות ואושר ושנמשיך בשיתוף פעולה פורה.

Gini & Delphine

צהריים טובים מיגל,
רציתי להגיד לך תודה רבה על העבודה שעשית של תרגום נוטריוני
היה לי כייף לעבוד איתך.
תודה רבה

מארי בוגדנסקי

תודה רבה על השירות האדיב של שירותי נוטריון, האוזן הקשבת והביצוע המהיר .
שתהיה שנה טובה לך ולכל בני משפחתך!

מורן ניצן

24 שעות ביממה
שירות עד הבית
שירות בכל הארץ

לקוחות יקרים,
אנו מחזקים ומחבקים את חיילי צה”ל, כוחות הביטחון ותושבי ישראל.
בימים קשים אלו אנו עושים את מירב המאמצים על מנת לסייע ולהעניק את השירות הטוב ביותר עבורכם.
שנדע ימים שקטים ובטוחים.
ביחד ננצח!

Call Now Button

יש לכם שאלה שלא קיבלה מענה?
צריכים ייעוץ מקצועי ומהיר?

חייגו: 077-5253419
או השאירו פרטים ואחזור אליכם מיד...