מיהו נוטריון ומה תפקידו

מיהו נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין בעל סמכות לאשר את מקוריותם של מסמכים ואת זהותם של החתומים עליהם. במסגרת סמכותו, רשאי נוטריון בין השאר, לאמת חתימה על מסמך ולאשר נכונות לתרגום של מסמך. אישור נוטריוני ייחתם בחותמו של הנוטריון אשר לו צורה אחת המשותפת לכלל הנוטריונים: חותמת אדומה ממתכת עליה כתובה המילה נוטריון בעברית, אנגלית וצרפתית. לכל נוטריון תהיה החותמת שלו עליה רשום גם שמו.
 

האם כל עורך דין יכול להיות נוטריון?

התשובה היא לא. נוטריון חייב להיות אזרח ישראל החבר בלשכת עורכי הדין של ישראל ובעל וותק של 10 שנים לפחות בעריכת דין. על מנת לקבל את הסמכות להיות נוטריון, צריך עורך הדין המעוניין להגיש בקשה לוועדה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים. הוועדה מתכנסת מספר פעמים מצומצם בשנה ובוחנת את מועמדתם של עורכי הדין שהגישו בקשה להתקבל כנוטריונים.
 

דמותו של נוטריון

אין זה בכדי כי קיימת בחוק הדרישה כי מוכרח להיות עורך דין בעל וותק של 10 שנים לפחות. נוטריון הינו בגדר רשות אשר מעניקה שירותים ציבוריים בעלי משמעות רחבה. הסמכות המופקדת בידו היא בעלת חשיבות גדולה ועל כן נדרש תנאי הסף של הוותק כמו גם עמידה בדרישות וועדת הרישיונות.

תפקידו של נוטריון נתפס כמעין שליחות ציבורית ובהתאמה, שכר הטרחה של נוטריון קבוע בחוק ואין ביכולתו של נוטריון לגבות סכום גדול יותר. המשמעות בעבור מי שזקוק לשירות נוטריון הנה כי קל ופשוט לברר מהו שכר הטרחה שכל נוטריון צריך לגבות בעבור שירותיו ואין כל צורך להתמקח על מחיר או להגיע לפגישות אצל מספר נוטריונים טרם קבלת החלטה.

כיאה למעמדו של נוטריון, חלות עליו מגבלות מסוימות למשל נוטריון איננו רשאי להשתמש בסמכותו כנוטריון על מנת לאשר מסמך של אדם קרוב לו. דוגמא נוספת, על נוטריון לאשר מסמך מקורי ולהשוות את המסמך המקורי למסמך המועתק.

ישנם מסמכים משפטיים מסוימים הדורשים אישור נוטריוני טרם הגשתם למוסדות שונים כדוגמת תעודת לידה, תעודת נישואין או גירושין, דיפלומות למיניהן וכדומה. חתימתו של נוטריון נחשבת כמאשרת את מקוריות המסמך ואת זהותו של החתום עליו. החוק העניק לנוטריונים סמכויות רבות.
 

סמכויות הנוטריון

1. אימות חתימה על מסמך

אימות זה נדרש לכל מיני סוגים של מסמכים כגון חוזים. נוטריון חייב לזהות את האדם העומד מולו על ידי תעודה ציבורית כלשהי אשר יש בה את תמונתו של האדם.
 

2. אישור נכונות תרגום

נוטריון יכול לבחון את המסמך המקורי ולתרגם אותו באופן מדויק ולחילופין, לבדוק תרגום שנמסר לו. סמכות זו רלוונטית כמובן רק לנוטריון אשר דובר את שתי השפות הרלוונטיות.
 

3. אישור חיים

בסמכותו של נוטריון לאשר כי אדם מסוים הינו בחיים כאשר אישור זה נדרש בדרך כלל לשם קבלת תשלומים מגרמניה.
 

4. אישור הסכם ממון

נוטריון מוסמך לאשר הסכם ממון אשר נחתם בין בני זוג שטרם נישאו. על הנוטריון לוודא כי הצדדים מסכימים לאמור בהסכם מרצונם החופשי וכי הם מבינים את משמעותו של ההסכם.
 

המחלקה לרישוי נוטריונים

מחלקה זו הנה חלק ממשרד המשפטים והיא הוקמה עם חקיקתו של חוק הנוטריונים. המחלקה הינה בעלת מספר תפקידים:
 

1. טיפול בבקשות

המחלקה מטפלת בבקשות לקבלת רישיון נוטריון שמוגשות על ידי עורכי דין.
 

2. ריכוז עבודת הוועדה

ועדת הרישיונות היא זו אשר מתכנסת ובודקת את המועמדות של עורכי הדין המבקשים. המחלקה מרכזת את עבודתה של הועדה הזו.
 

3. פיקוח

המחלקה מפקחת על עבודתם של נוטריונים כאשר הפיקוח בפועל נעשה על ידי מבקרים שהיא ממנה. לאחר קבלת דיווחים מן המבקרים, בוחנת המחלקה את הממצאים ומגבשת המלצות בדבר העמדה לדין משמעתי. המלצות אלו נמסרות ליועץ המשפטי לממשלה.
 

4. טיפול בתלונות

כפי שניתן להגיש תלונה כנגד עורך דין, ניתן להגיש תלונה כנגד נוטריון. כאשר מתקבלת תלונה, המחלקה פונה אל הנוטריון לקבלת תגובתו. לאחר מכן, בודקת המחלקה את טיב התלונה ומגבשת המלצה האם יש להעמיד את הנוטריון לדין משמעתי או אם לאו. אף אם המלצה זו נמסרת ליועץ המשפטי לממשלה.

  
מיגל עבאדי נוטריון נותן שירות כבר מעל 10 שנים בכל הארץ ובכל הנושאים המשפטיים.

לפרטים נוספים בנושא תרגום נוטריוני לחץ כאן.
לקביעת פגישה עם נוטריון וקבלת פרטים נוספים,
צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם.

טלפון:
050-8668808
077-5253419

————————

נוטריון, כל שרותי הנוטריון, עו”ד מיגל עבאדי

אהבתם את האתר שלנו? פרגנו לנו בגוגל פלוס!

שירותים נוספים

תרגום תעודת שחרור מצה”ל

תרגום נוטריוני של תעודת שחרור מצה”ל נדרשת לעתים לצורך קבלת ויזה למדינה זרה. במקרה זה, יהיה על התרגום להיות מדויק ומקצועי. ישנם מקרים אחרים, למשל כאשר אדם מנסה להפיק Social Security Number בארה”ב שבו ה ...

תרגום נוטריוני של תעודת פטירה

תעודת הפטירה הינו אישור של משרד הפנים על מותו של אדם ומהווה מסמך בסיסי בכל בקשה הקשורה לנפטר, לרבות בעת הגשת בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה. בנוסף לתרגום, יש לשים על התעודה אישור אפוסטיל שיבהיר למי ש ...

תרגום נוטריוני של תעודת נישואין

תרגום נוטריוני של תעודת הנישואין של בני זוג שהתחתנו בחו”ל, נדרש לצורך עדכון פרטי שם משפחה ומצב משפחתי במשרד הפנים, בבנקים, רשויות המס, גורמים רשמיים בחו”ל ועוד. חשוב לשים לב, כי על תעודה ה ...

מספרים עלינו

ברצוני להביע את הערכתי והוקרתי על היחס החם ועל השירות האדיב שזכיתי לקבל ממך, כמו בעבר, בפרויקט המשתכנים הגדול ביישוב עץ אפרים, תמיד קיבלנו תודות של ציבור המשתכנים על שבחרנו להפנות אותם לטיפולך בענייני אימות חתימות, והיום היתה לי הזכות להיווכח בכך באופן אישי בפגישתנו פנים מול פנים. אין ספק שאיכות שירות שכזו אינה דבר מובן מאליו ועל כך קבל את הערכתי ותודתי.

דודי בראל, מנכ"ל

עו”ד עבאדי,
בשם צוות המפעל ובעיקר, ג’יני ואני, אנו מאחלים לך שנה אזרחית טובה.
המון הצלחה, בריאות ואושר ושנמשיך בשיתוף פעולה פורה.

Gini & Delphine

צהריים טובים מיגל,
רציתי להגיד לך תודה רבה על העבודה שעשית של תרגום נוטריוני
היה לי כייף לעבוד איתך.
תודה רבה

מארי בוגדנסקי

תודה רבה על השירות האדיב של שירותי נוטריון, האוזן הקשבת והביצוע המהיר .
שתהיה שנה טובה לך ולכל בני משפחתך!

מורן ניצן

24 שעות ביממה
שירות עד הבית
שירות בכל הארץ

צרו איתנו קשר
24 שעות ביממה. שירות מהיום להיום.

חייגו עכשיו: 050-8668808
או השאירו פרטים בטופס:    Call Now Button