מושג הנוטריון סקירה היסטורית

חוק הנוטריונים, התשל”ו 1976, קובע כי נוטריון הוא עורך דין, המוסמך לפי החוק, לאשר, לאמת ולערוך מסמכים משפטיים. חתימת נוטריון מאשרת אמיתותו ומקוריותו של מסמך. מסמכי נוטריון מיועדים לשמש כראיה בבתי משפט ובפני רשויות בארץ ובחו”ל. במדינות שונות בעולם קיימות משרות נוטריוניות שונות, כגון נוטריון ציבורי ופרטי. בישראל אין. הבחנה זו קיימת מאז ייסוד החוק בשנת 1976.
 
התיעוד הראשון למשרות נוטריון, נרשם ברומא העתיקה. הנוטריון מקובל בשיטת המשפט הקונטיננטלי, המתבסס על עריכת החוקים בקבצים בהם ניתן למצוא את התשובה לסוגיה המשפטית שעולה. השיטה המשפטית המנוגדת היא שיטת המשפט המקובל, שמסתמכת על תקדים, מסורת ומנהג כבסיס ראשוני לאיתור המקור המשפטי המחייב לפתרון שאלה משפטית. שיטת המשפט המקובל נהוג בעיקר באנגליה, מושבות לשעבר של אנגליה וארצות חבר העמים הבריטי. האימפריה העותמאנית ששלטה בישראל עד כניסת המנדט הבריטי, הכירה את משרת הנוטריון, אך הבריטים פיצלו את סמכות הנוטריון לשתי משרות שונות:
הנוטריון הציבורי – עובד מדינה, שתפקידו לאשר מסמכים לצורך שימוש פנים ארצי
נטוריון למסמכים יוצאי חוץ – עורך דין, שערך מסמכים לצורך שימוש במדינות חוץ
 
בשנת 1976, נכנס לתוקף חוק הנוטריונים, שביטל כפילות זו מתקופת המנדט הבריטי, ואיחד את המשרות למשרה אחת, שבה יכול לשמש כל עורך דין בעל כשירות שיאושר לכך על ידי ועדה של משרד המשפטים.
 

האפוסטיל

חקיקת אמנת האג הבנילאומית בשנת 1961 ייסדה את השימוש בחותמת אפוסטיל. החותמת מהווה אסמכתת תוקף משפטי בינלאומי ומאמתת מסמך נוטריוני שנחתם בארץ, לשימוש בינלאומי במסמך. לדוגמא, תעודת נישואים אזרחיים או אישור לימודים גבוהים בחו”ל, מחייבים חותמת אפוסטיל כדי שיהיה להם תוקף משפטי מחוץ למדינה בה הוצאו המסמכים. לפי התקנות לביצוע האמנה, שנחקקו בישראל בשנת 1993, יכול כל עובד ציבור ישראלי לאשר כי מסמך נוטריוני מסויים נחתם על ידי נוטריון ישראלי מוסמך. חותמת האפוסטיל תקפה בכל המדינות החתומות על האמנה, ביניהן רוב מדינות אירופה וארצות הברית וכן מדינות רבות באסיה ואפריקה.
 

למעבר לעמוד נוטריון
אהבתם את האתר שלנו? פרגנו לנו בגוגל פלוס!

 

שירותים נוספים

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם מעל גיל 18 (“הממנה”), לקבוע מראש כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו, כאשר הוא לא יוכל לקבל עוד החלטות בעצמו. במסגרת הליך ייפוי הכוח המתמשך, הממנה ...

אישורי נוטריון

נוטריון הוא עורך דין המוסמך, בהתאם לחוק הנוטריונים לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים על פי חוק. חתימתו של נוטריון נתפסת על ידי בית המשפט כאישור למקוריותו של המסמך, לזהותו של החותם עליו ולאישורים ...

אפוסטיל

חותמת אפסוטיל היא חותמת אשר נועדה לייעל את הליך האימות של המסמכים השונים במדינות השונות בעולם. ייסוד השימוש בחותמת האפוסטיל מצוי באמנת האג הבינ"ל משנת 1961, אשר קבעה כי כל מסמך ציבורי יכול להיות מאושר ...

מספרים עלינו

ברצוני להביע את הערכתי והוקרתי על היחס החם ועל השירות האדיב שזכיתי לקבל ממך, כמו בעבר, בפרויקט המשתכנים הגדול ביישוב עץ אפרים, תמיד קיבלנו תודות של ציבור המשתכנים על שבחרנו להפנות אותם לטיפולך בענייני אימות חתימות, והיום היתה לי הזכות להיווכח בכך באופן אישי בפגישתנו פנים מול פנים. אין ספק שאיכות שירות שכזו אינה דבר מובן מאליו ועל כך קבל את הערכתי ותודתי.

דודי בראל, מנכ"ל

עו”ד עבאדי,
בשם צוות המפעל ובעיקר, ג’יני ואני, אנו מאחלים לך שנה אזרחית טובה.
המון הצלחה, בריאות ואושר ושנמשיך בשיתוף פעולה פורה.

Gini & Delphine

צהריים טובים מיגל,
רציתי להגיד לך תודה רבה על העבודה שעשית של תרגום נוטריוני
היה לי כייף לעבוד איתך.
תודה רבה

מארי בוגדנסקי

תודה רבה על השירות האדיב של שירותי נוטריון, האוזן הקשבת והביצוע המהיר .
שתהיה שנה טובה לך ולכל בני משפחתך!

מורן ניצן

24 שעות ביממה
שירות עד הבית
שירות בכל הארץ

לקוחות יקרים,
אנו מחזקים ומחבקים את חיילי צה”ל, כוחות הביטחון ותושבי ישראל.
בימים קשים אלו אנו עושים את מירב המאמצים על מנת לסייע ולהעניק את השירות הטוב ביותר עבורכם.
שנדע ימים שקטים ובטוחים.
ביחד ננצח!

Call Now Button

יש לכם שאלה שלא קיבלה מענה?
צריכים ייעוץ מקצועי ומהיר?

חייגו: 077-5253419
או השאירו פרטים ואחזור אליכם מיד...