מושג הנוטריון סקירה היסטורית

חוק הנוטריונים, התשל”ו 1976, קובע כי נוטריון הוא עורך דין, המוסמך לפי החוק, לאשר, לאמת ולערוך מסמכים משפטיים. חתימת נוטריון מאשרת אמיתותו ומקוריותו של מסמך. מסמכי נוטריון מיועדים לשמש כראיה בבתי משפט ובפני רשויות בארץ ובחו”ל. במדינות שונות בעולם קיימות משרות נוטריוניות שונות, כגון נוטריון ציבורי ופרטי. בישראל אין. הבחנה זו קיימת מאז ייסוד החוק בשנת 1976.
 
התיעוד הראשון למשרות נוטריון, נרשם ברומא העתיקה. הנוטריון מקובל בשיטת המשפט הקונטיננטלי, המתבסס על עריכת החוקים בקבצים בהם ניתן למצוא את התשובה לסוגיה המשפטית שעולה. השיטה המשפטית המנוגדת היא שיטת המשפט המקובל, שמסתמכת על תקדים, מסורת ומנהג כבסיס ראשוני לאיתור המקור המשפטי המחייב לפתרון שאלה משפטית. שיטת המשפט המקובל נהוג בעיקר באנגליה, מושבות לשעבר של אנגליה וארצות חבר העמים הבריטי. האימפריה העותמאנית ששלטה בישראל עד כניסת המנדט הבריטי, הכירה את משרת הנוטריון, אך הבריטים פיצלו את סמכות הנוטריון לשתי משרות שונות:
הנוטריון הציבורי – עובד מדינה, שתפקידו לאשר מסמכים לצורך שימוש פנים ארצי
נטוריון למסמכים יוצאי חוץ – עורך דין, שערך מסמכים לצורך שימוש במדינות חוץ
 
בשנת 1976, נכנס לתוקף חוק הנוטריונים, שביטל כפילות זו מתקופת המנדט הבריטי, ואיחד את המשרות למשרה אחת, שבה יכול לשמש כל עורך דין בעל כשירות שיאושר לכך על ידי ועדה של משרד המשפטים.
 

האפוסטיל

חקיקת אמנת האג הבנילאומית בשנת 1961 ייסדה את השימוש בחותמת אפוסטיל. החותמת מהווה אסמכתת תוקף משפטי בינלאומי ומאמתת מסמך נוטריוני שנחתם בארץ, לשימוש בינלאומי במסמך. לדוגמא, תעודת נישואים אזרחיים או אישור לימודים גבוהים בחו”ל, מחייבים חותמת אפוסטיל כדי שיהיה להם תוקף משפטי מחוץ למדינה בה הוצאו המסמכים. לפי התקנות לביצוע האמנה, שנחקקו בישראל בשנת 1993, יכול כל עובד ציבור ישראלי לאשר כי מסמך נוטריוני מסויים נחתם על ידי נוטריון ישראלי מוסמך. חותמת האפוסטיל תקפה בכל המדינות החתומות על האמנה, ביניהן רוב מדינות אירופה וארצות הברית וכן מדינות רבות באסיה ואפריקה.
 

למעבר לעמוד נוטריון
אהבתם את האתר שלנו? פרגנו לנו בגוגל פלוס!

 

שירותים נוספים

תרגום תעודת שחרור מצה”ל

תרגום נוטריוני של תעודת שחרור מצה”ל נדרשת לעתים לצורך קבלת ויזה למדינה זרה. במקרה זה, יהיה על התרגום להיות מדויק ומקצועי. ישנם מקרים אחרים, למשל כאשר אדם מנסה להפיק Social Security Number בארה”ב שבו ה ...

תרגום נוטריוני של תעודת פטירה

תעודת הפטירה הינו אישור של משרד הפנים על מותו של אדם ומהווה מסמך בסיסי בכל בקשה הקשורה לנפטר, לרבות בעת הגשת בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה. בנוסף לתרגום, יש לשים על התעודה אישור אפוסטיל שיבהיר למי ש ...

תרגום נוטריוני של תעודת נישואין

תרגום נוטריוני של תעודת הנישואין של בני זוג שהתחתנו בחו”ל, נדרש לצורך עדכון פרטי שם משפחה ומצב משפחתי במשרד הפנים, בבנקים, רשויות המס, גורמים רשמיים בחו”ל ועוד. חשוב לשים לב, כי על תעודה ה ...

מספרים עלינו

ברצוני להביע את הערכתי והוקרתי על היחס החם ועל השירות האדיב שזכיתי לקבל ממך, כמו בעבר, בפרויקט המשתכנים הגדול ביישוב עץ אפרים, תמיד קיבלנו תודות של ציבור המשתכנים על שבחרנו להפנות אותם לטיפולך בענייני אימות חתימות, והיום היתה לי הזכות להיווכח בכך באופן אישי בפגישתנו פנים מול פנים. אין ספק שאיכות שירות שכזו אינה דבר מובן מאליו ועל כך קבל את הערכתי ותודתי.

דודי בראל, מנכ"ל

עו”ד עבאדי,
בשם צוות המפעל ובעיקר, ג’יני ואני, אנו מאחלים לך שנה אזרחית טובה.
המון הצלחה, בריאות ואושר ושנמשיך בשיתוף פעולה פורה.

Gini & Delphine

צהריים טובים מיגל,
רציתי להגיד לך תודה רבה על העבודה שעשית של תרגום נוטריוני
היה לי כייף לעבוד איתך.
תודה רבה

מארי בוגדנסקי

תודה רבה על השירות האדיב של שירותי נוטריון, האוזן הקשבת והביצוע המהיר .
שתהיה שנה טובה לך ולכל בני משפחתך!

מורן ניצן

24 שעות ביממה
שירות עד הבית
שירות בכל הארץ
Call Now Button