כיצד ייפוי כוח מתמשך יכול לסייע במצבי חירום רפואיים?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לאדם למנות מיופה כוח שיקבל החלטות עבורו במקרה של אובדן כשירות. ייפוי כוח מתמשך יכול להיות כלי חשוב במיוחד עבור אנשים מבוגרים, חולים כרוניים או סובלים ממחלות ניווניות כגון אלצהיימר.

חשיבות ייפוי כוח מתמשך במצבי חירום רפואיים

במצבי חירום רפואיים, ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם קרוב לחולה לקבל החלטות רפואיות קריטיות עבורו אם אינו מסוגל לכך בעצמו. לדוגמה, אם החולה מחוסר הכרה וזקוק לניתוח דחוף או טיפולים רפואיים אחרים, מיופה הכוח שמונה בייפוי הכוח המתמשך יכול לאשר את הטיפול הרפואי במקומו.

תפקיד מיופה הכוח

חשוב לציין כי מיופה הכוח אינו יכול להחליט החלטות שרירותיות עבור החולה אלא צריך לפעול לטובתו על פי מיטב שיקול דעתו. עליו לקבל החלטות על סמך הבנת רצון החולה וערכיו כפי שהם ידועים לו.

כיצד ייפוי כוח מתמשך יכול לסייע במצבי חירום רפואיים?

הפסקת טיפול מאריך חיים:

עם זאת, בפסיקה משנת 2016 קבע בית המשפט העליון כי במקרים חריגים, כאשר יש עדויות ברורות לכך שהפסקת הטיפול המאריך חיים הייתה בהתאם לרצון החולה, ניתן לאפשר זאת גם על ידי מיופה כוח. כלומר, אם ידוע שהחולה הביע בעבר בצורה ברורה את רצונו שלא להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים, מיופה הכוח יכול לפעול על פי רצונו זה.

פסיקה זו עדיין משאירה ספקות רבים בנושא הפסקת טיפול מאריך חיים על ידי מיופה כוח. רבים טוענים כי יש לאפשר למיופה כוח לפעול על פי הבנתו את רצון החולה גם במקרים אלה, במיוחד כאשר מדובר בחולה סופני שאיכות חייו ירודה. אך מנגד יש הטוענים כי מדובר בהחלטה קשה מדי שלא ניתן להפקידה בידי אדם אחר שאינו החולה עצמו. 

יתרה מזאת, בהיעדר הנחיות מפורשות מהחולה עצמו, קשה מאוד למיופה הכוח לדעת מהו באמת רצונו של החולה בנוגע להפסקת טיפול מאריך חיים. האם הוא היה מעדיף להאריך את חייו גם במחיר סבל ואיכות חיים ירודה? האם הוא היה מוכן להסתכן במוות מוקדם יותר על מנת להימנע מטיפולים פולשניים? שאלות אלה אינן פשוטות כלל, ומיופה הכוח עלול למצוא עצמו בדילמה קשה.

על כן, מומלץ שהחולה ינסח מראש הנחיות מפורטות בייפוי הכוח בנוגע לטיפולים מאריכי חיים. עדיף שיוגדרו תרחישים ספציפיים וברורים, לדוגמה מה יקרה במצב של שבץ מוחי קשה, מחלת עצבים מתקדמת, תרדמת וכדומה. ככל שההנחיות מפורטות וברורות יותר, כך יקל על מיופה הכוח לפעול בהתאם לרצון החולה.

גמישות ושינויים במצב החולה

לעיתים קרובות קשה לחולה לדמיין מראש את כל התרחישים האפשריים ולהגדיר הנחיות ברורות לכל מצב. לכן, חשוב שייפוי הכוח יאפשר גמישות מסוימת למיופה הכוח להפעיל שיקול דעת בהתאם לנסיבות.

כמו כן, מומלץ שייפוי הכוח יעודכן מעת לעת בהתאם להתפתחויות במצבו הרפואי של החולה. שינויים במצב הבריאותי יכולים להשפיע על העדפות הטיפול, ולכן חשוב לבחון מחדש את הנחיות ייפוי הכוח באופן תקופתי.

שיח פתוח עם מיופה הכוח

בנוסף להנחיות ספציפיות, מומלץ שהחולה ינהל שיח פתוח עם מיופה הכוח על ערכיו, אמונותיו ותפישת איכות חיים. הבנה עמוקה יותר של עולמו הפנימי של החולה תסייע למיופה הכוח לקבל החלטות מושכלות יותר המכבדות את רצונו, גם במצבים שלא הוגדרו במפורש מראש.

ככלל, חשוב שייפוי כוח מתמשך יעשה בצורה מדוקדקת ומפורטת, תוך הגדרה ברורה של סמכויות מיופה הכוח. עם זאת, יש לאזן בין הנחיות ספציפיות לבין גמישות מסוימת הנחוצה למיופה הכוח במצבי חירום לא צפויים.

על החולה לבחור בקפידה את מיופה הכוח ולוודא שזה אדם אמין ואחראי שיפעל לטובתו. כמו כן, חשוב לערב גם את הצוות הרפואי וליידע אותם על קיומו של ייפוי הכוח. שיתוף פעולה בין מיופה הכוח לצוות הרפואי חיוני ליישום נכון של ייפוי הכוח.

בסופו של דבר, ייפוי כוח מתמשך הוא כלי חשוב לשמירה על אוטונומיה של החולה ומניעת מצבים שהחולה מאבד שליטה על גופו וגורלו. אך לשם כך נדרש תהליך אחראי ומעמיק של הכנה, תכנון ותקשורת בין החולה, מיופה הכוח והצוות הרפואי. רק שיתוף פעולה זה יאפשר מימוש אתי וראוי של ייפוי כוח מתמשך במצבי חירום רפואיים.

ייעוץ ונוכחות של נוטריון

חתימה על ייפוי כוח מתמשך חייבת להתבצע בפני עורך דין נוטריון. תפקידו של הנוטריון לוודא שהחולה מבין את משמעות ייפוי הכוח, חותם עליו מרצון חופשי, וכן לאמת את זהותו.

שירותים נוספים

תרגום תעודת שחרור מצה”ל

תרגום נוטריוני של תעודת שחרור מצה”ל נדרשת לעתים לצורך קבלת ויזה למדינה זרה. במקרה זה, יהיה על התרגום להיות מדויק ומקצועי. ישנם מקרים אחרים, למשל כאשר אדם מנסה להפיק Social Security Number בארה”ב שבו ה ...

תרגום נוטריוני של תעודת פטירה

תעודת הפטירה הינו אישור של משרד הפנים על מותו של אדם ומהווה מסמך בסיסי בכל בקשה הקשורה לנפטר, לרבות בעת הגשת בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה. בנוסף לתרגום, יש לשים על התעודה אישור אפוסטיל שיבהיר למי ש ...

תרגום נוטריוני של תעודת נישואין

תרגום נוטריוני של תעודת הנישואין של בני זוג שהתחתנו בחו”ל, נדרש לצורך עדכון פרטי שם משפחה ומצב משפחתי במשרד הפנים, בבנקים, רשויות המס, גורמים רשמיים בחו”ל ועוד. חשוב לשים לב, כי על תעודה ה ...

מספרים עלינו

ברצוני להביע את הערכתי והוקרתי על היחס החם ועל השירות האדיב שזכיתי לקבל ממך, כמו בעבר, בפרויקט המשתכנים הגדול ביישוב עץ אפרים, תמיד קיבלנו תודות של ציבור המשתכנים על שבחרנו להפנות אותם לטיפולך בענייני אימות חתימות, והיום היתה לי הזכות להיווכח בכך באופן אישי בפגישתנו פנים מול פנים. אין ספק שאיכות שירות שכזו אינה דבר מובן מאליו ועל כך קבל את הערכתי ותודתי.

דודי בראל, מנכ"ל

עו”ד עבאדי,
בשם צוות המפעל ובעיקר, ג’יני ואני, אנו מאחלים לך שנה אזרחית טובה.
המון הצלחה, בריאות ואושר ושנמשיך בשיתוף פעולה פורה.

Gini & Delphine

צהריים טובים מיגל,
רציתי להגיד לך תודה רבה על העבודה שעשית של תרגום נוטריוני
היה לי כייף לעבוד איתך.
תודה רבה

מארי בוגדנסקי

תודה רבה על השירות האדיב של שירותי נוטריון, האוזן הקשבת והביצוע המהיר .
שתהיה שנה טובה לך ולכל בני משפחתך!

מורן ניצן

24 שעות ביממה
שירות עד הבית
שירות בכל הארץ

צרו איתנו קשר
24 שעות ביממה. שירות מהיום להיום.

חייגו עכשיו: 050-8668808
או השאירו פרטים בטופס:    Call Now Button